Přestože žijeme v 21. století, dostupnost připojení k internetu není doposud zárukou. Vyskytujete-li se často na pracovních cestách bez možnosti připojení, nebo se nacházíte na takových místech, kde s připojením může nastat problém, jistě oceníte možnost přepnout se do režimu Offline. Můžete tak bez větších problémů editovat Google Dokumenty, Prezentace a soubory jiných formátů. Není zatím možné editovat Tabulky, Formuláře a Kresby – ty lze nyní offline pouze prohlížet. Dle tabulky níže zjistíte aktuální podporu v jednotlivých službách.

podpora

Jak to celé funguje?

GoogleDokumentyOffline

Google Dokumenty v offline režimu vám pravidelně kontrolují dostupnost internetového připojení a po obnovení spojení vám sami nabídnou přejít zpět do online režimu. Veškeré změny, které jste u svých dokumentů provedli v době, kdy byl použit offline režim, se vám následovně automaticky synchronizují s dokumenty na Google disku. Sdílíte-li tyto dokumenty s vašimi kolegy, jejich aktualizaci uvidí téměř vzápětí.

Pokud je vaše připojení k internetu nestabilní a často vypadává, můžete se též přepnout trvale do režimu offline. Zabráníte tak nepříjemným výpadkům v průběhu práce, ale zároveň zachováte funkcionalitu sdílení.

Nastavení ze strany správce domény

V prvé řadě je třeba kontaktovat správce vaší domény “resellera” a požádat ho o zapnutí funkce – použití offline dokumentů. Máte-li sami přístup ke konzoli vaší domény, postupujte dle níže uvedených kroků.

Postup aktivace Dokumentů Google v režimu offline:

 1. Přihlaste se do ovládacího panelu služby Google Apps na adrese https://www.google.com/a/vaše_doména.com (řetězec vaše_doména.com nahraďte skutečným názvem vaší domény).
 2. V liště nabídky v horní části stránky klikněte na položku Nastavení.
 3. V nabídce vlevo klikněte na položku Disk a Dokumenty.
 4. Zaškrtněte políčko Povolit uživatelům použít dokumenty v režimu offline.
 5. Klikněte na tlačítko Uložit změny.

Nastavení ze strany uživatele

Pokud chcete k Disku Google nastavit přístup offline, musíte být připojeni k internetu a upravit některá nastavení v prohlížeči Google Chrome.

Postup aktivace Dokumentů Google v režimu offline:

 1. Je třeba mít nainstalovaný prohlížeč Google Chrome a Disk pro PC.
 2. Přejděte na adresu drive.google.com (pokud nejste přihlášený do svého účtu, přihlašte se).
 3. V levém menu klikněte na položku Více a vyberte možnost Offline.
 4. Zde klikněte na tlačítko Povolit režim offline.
 5. Nyní proběhne synchronizace vašich dokumentů.

Jakmile proběhne synchronizace a vy se dostanete mimo internet, máte od nynější chvíle stále přístup k vašim dokumentům. Stačí pouze zadat adresu drive.google.com do prohlížeče Google Chrome.

Je důležité si uvědomit, že probíhá synchronizace pouze mezi používaným počítačem a vaším google diskem. Z toho plyne, že budete mít přístup k vašim dokumentům pouze z počítače, kde jste provedli synchronizaci. Vyžadujete-li přístup k vašim dokumentům z více počítačů, je třeba provést Nastavení ze strany uživatele v každém z nich.

Vřele doporučujeme povolit offline režim pouze na takovém počítači, kterému důvěřujete a kde je Váš účet chráněn heslem. V opačném případě se vystavujete nebezpečí, že k Vašim offline dokumentům budou mít přístup i další uživatelé počítače.

Pokud používáte veřejný nebo sdílený počítač, tuto funkci nepovolujte.

Nastavení offline dokumentů pro další profily

Máte-li více než jeden Google účet a chcete využít možnosti Offline dokumentů pro každý z nich, je třeba vytvořit dalšího uživatele pro prohlížeč Google Chrome a následovně provázat uživatele s požadovaným Google účtem. V opačném případě vám offline dokumenty budou fungovat pouze pro účet, kde byla synchronizace provedena jako první.

Přidání dalšího účtu do Google Chrome a následovná synchronizace s Google účtem:

 1. Klikněte na ikonu Přizpůsobení a ovládání Google Chrome vpravo nahoře.
 2. Z rozbaleného menu vyberte Nastavení.
 3. V záložce Nastavení přejděte na Uživatelé a klikněte na Přidat nového uživatele.
 4. Vyberte si avatar nového uživatele a zvolte jméno, klikněte na vytvořit.
 5. Zobrazí se vám nové okno prohlížeče, kde zadejte údaje pro přihlášení do svého Google účtu.
 6. Jakmile dojte k navázání účtů, přejděte na drive.google.com a klikněte na tlačítko Povolit režim offline.
Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz)