V dnešní době je téměř nezbytné mít možnost se připojit ke svým datům kdykoliv a kdekoliv. Díky moderním technologiím, jako jsou tablety a chytré telefony, je dnes snadné toho docílit. Napomáhá tomu i dostupnost internetového připojení, které je každým rokem rychlejší. Propojení chytrých zařízení s internetem je cenově velmi přijatelné, díky čemuž má široká veřejnost lehčí přístup k pestré paletě cloudových služeb. Cloudové služby nám tak dokáží poskytnout rychlý a efektivní přístup k našim datům, ať se nacházíme na dovolené u moře nebo jsme právě hluboko v lese.  

Google_mobileV tomto článku se však zaměříme na cloudové služby poskytované v rámci Google Apps. Budeme hledat jejich možné využití v našich chytrých telefonech a tabletech. Příjemné pozitivum hned na začátek je, že nezáleží jaký právě vlastníte operační systém. Zda-li přímo od společnosti Google, Apple či BlackBerry, nebo snad některý z dalších zařízení s jiným systémem. Všechny nejrozšířenější mobilní platformy obsahují totiž  v sobě vše potřebné a nastavení přístupu k vašemu Google účtu je pak zpravidla jen otázkou vyplnění přihlašovacího jména a hesla.

Co všechno lze synchronizovat s Google Apps?

Synchronizovat lze téměř veškerá vaše data mimo vámi instalovaných aplikací. Synchronizovat tak můžete vaší poštu, kontakty, dokumenty, kalendář či dokonce právě vyfocené fotky s webovým albem Picasa. Pro mobilní zařízení jsou samozřejmě všechny aplikace též přístupné skrze klasický webový prohlížeč, který je v dnešní době nezbytnou součástí všech mobilních zařízení.

Jak synchronizovat mobilní telefon s Google Apps?

Na většině platformách jsou k dispozici oficiální aplikace Google Apps. Jsou určené přímo pro synchronizaci dat  i samotnou  práci. Tyto oficiální aplikace buď zařízení přímo v sobě obsahuje, nebo je možné je během chvilky do zařízení zdarma stáhnout. Své uplatnění skrývá i využití rozšířeného protokolu Microsoft ActiveSync, který Google plně podporuje. Jeho pomocí lze synchronizovat poštu, kontakty či kalendář.

Jak mít pod kontrolou mobilní zařízení ve firmě?

Google Apps Mobile Management je služba, umožňující administrátorům prosazovat zásady v mobilních zařízeních pomocí ovládací konzole služby Google Apps bez nutnosti použití interního serveru pro správu zařízení. Díky této službě je hračkou například sjednotit bezpečnostní politiku v rámci vaší organizace.

Přehled funkcí:

  • Přesné zásady: Konfigurace nastavení mobilních zařízení na úrovni organizační jednotky

  • Aktivace zařízení: Kontrola nad tím, která zařízení se mohou připojovat k datům vašich uživatelů ve službě Google Apps

  • Konzola zařízení: Zobrazení všech mobilních zařízení v konzoli, která se připojuje pomocí nástroje Google Sync nebo Android Sync

  • Audit aplikací: Zobrazte všechny aplikace nainstalované v zařízení Android, které mají přístup k datům služby Google Apps (V jiných operačních systémech, například iOS nebo Windows Phone není audit aplikací podporován)

  • Soukromý kanál: Umožňuje službě Google Apps v rámci vaší domény distribuovat interní Android aplikace vašim uživatelům prostřednictvím obchodu Google Play.

  • Povolení widgetů obrazovky uzamčení (pro zařízení se systémem Android 4.2 a novějším)

  • Grafy: Zachycující využívání mobilních zařízení a trendy v této oblasti ve vaší organizaci

mobile-graphs

Podporované edice:
Služba Google Apps Mobile Management je k dispozici pouze pro edice Google Apps pro firmy, pro vzdělávání a státní správu. Služba je dostupná pro systém Android a se službou Google Sync, mezi která patří zařízení iOS, Windows Phone a další smartphony a tablety využívající službu Microsoft® Exchange ActiveSync®. Zařízení BlackBerry a zařízení, která se se službou Google Apps synchronizují pouze pomocí rozhraní IMAP nebo POP, nejsou ve službě Google Apps Mobile Management podporována. V zařízeních Android je třeba mít k zobrazení informací na kartě Zařízení nainstalovánu aplikaci Google Apps Device Policy.
 

Ať už bude vaše finální rozhodnutí v rámci správy mobilních zařízení jakékoliv, rád bych vás na závěr ubezpečil, že rozhodnete-li se pro služby Google Apps, bude pro vás správa vašich mobilních zařízení radost.

V případě zájmu doporučujeme navštívit materiály níže:

Oficiální Android blog – Novinky ze světa Android a především pak Google služeb (ENG)
Google Mobile Products on Android – Video představující služby Google v mobilu (ENG)
Oficiální nápověda – Pro Google Apps Mobile Management (ENG)
 
 
Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz