Google Sites dále jen “Google Weby” je bezesporu další služba, zvyšující atraktivitu komplexního balíku služeb Google Apps. Google weby vám umožňují bez znalosti jakéhokoliv programátorského kódu vytvořit vlastní internetové stránky. Téměř by se dalo říct, že stránky vytvoříte pouhým jedním kliknutím, a pak je už jen pozvolna editujete. Samozřejmě není radno očekávat zázraky srovnatelné s nejmodernějšími stránkami dnešní doby. Chcete-li však jednoduché stránky pro svoje projekty nebo osobní stránky prezentující vaše koníčky či nabídku vaší živnosti, není nic snadnějšího než Google weby.

Aktualizace 11.8.2020: nastavení v ovládacím panelu administrátora už (pokud budete postupovat podle průvodce nastavení webu) není potřebné.

Další obrovskou výhodou je, že lze Google weby sdílet v rámci několika mála lidí, nebo k nim umožnit přístup z celého světa. Stačí si pouze vybrat, komu přístup dovolíte a komu ne. Tento článek však není věnován ódám na Google Weby, ale měl by vám poskytnout především snadný návod, jak svoji již vytvořenou stránku zprovoznit na vlastní doméně druhého řádu.

Někteří z vás možná lehce tápají a přemýšlí, o čem je vlastně řeč. Myslím, že názorná ukázka níže  vypovídá za vše. Snadno tak získáte přehled a pochopíte, k čemu je užitečný tento článek.

Po vytvoření stránky za pomoci  Google webů se stránka bude nacházet na následující adrese:

https://sites.google.com/a/vase_domena.cz/nazev_stranky/

kdy hodnota vase_domena je název domény, kterou používáte pro služby Google Apps a hodnota nazev_stranky odpovídá názvu vaší vytvořené stránky.

Na první pohled je jasně patrné, že adresa vaší stránky je poměrně dlouhá a těžce zapamatovatelná. Není ani dostatečně reprezentativní pro využití stránek k propagaci vašich služeb či výrobků. O možné chybě při jejím diktování do telefonu ani nemluvím. Cílem bude tuto dlouhou adresu uvést do následujícího tvaru www.vlastni_domena.cz, kdy hodnota vlastni_domena odpovídá názvu  vaší zakoupené domény, kterou chcete pro stránku použít.

Nastavení DNS záznamů u poskytovatele domény

V první řadě je nutné se přihlásit k poskytovateli vaší domény a nalézt editaci DNS záznamů. Následovně zaneste do DNS šest níže uvedených záznamů.

CNAME záznam:
1.záznam: www.vlastni_domena.cz TTL 1800 Hodnota ghs.google.com
2.záznam: *.vlastni_domena.cz TTL 1800 Hodnota ghs.google.com

A záznam:
3.záznam: vlastni_domena.cz TTL 1800 Hodnota 216.239.32.21
4.záznam: vlastni_domena.cz TTL 1800 Hodnota 216.239.34.21
5.záznam: vlastni_domena.cz TTL 1800 Hodnota 216.239.36.21
6.záznam: vlastni_domena.cz TTL 1800 Hodnota 216.239.38.21

Nastavení v ovládacím panelu administrátora Google

Proveďte přihlášení k vaší administrátorské konzoli a postupujte dle níže uvedeného postupu:

Administrátorská konzole je na adrese: https://www.google.com/a/cpanel/vase_domena.cz/

  • Z horního menu vyberte poslední tlačítko Nastavení.
  • Z levého menu zvolte poslední volbu Webové stránky.
  • Otevře se vám stránka Nastavení služby Webové stránky.
  • Zde zvolte možnost záložky Mapování webových adres.
  • Klikněte na tlačítko Přidat novou webovou adresu.
  • Do pole Umístění stránek zadejte název vámi vytvořené stránky v Google Weby.
  • Do pole Webová adresa  napište www.
  • Klikněte na tlačítko Uložit změny.

Google-Sites1

  • Zprovoznění stránek na vlastní doméně může chvilku trvat, někdy až pár hodin. Záleží na rychlosti zanesení nových DNS záznamů u vašeho poskytovatele domény, ale také  na rychlosti přiřazení ze strany Google Apps.

  • Google Weby je možné vytvářet i na jednotlivých vašich subdoménách, např. neco.vase_stranky.cz. Musíte však přidat potřebné DNS záznamy a provést opět namapování webové adresy v administrátorské konzoli.

Ukázka stránek vytvořených za pomoci Google Webů a mapováním na vlastní doménu:

GoogleSites1 GoogleSites2

Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz)