Součástí Google Apps služeb je cloudové úložiště “pracoviště” nesoucí název Google Disk, dále jen jako Google Drive. Google Drive nabízí 5GB (aktualizace: nyní je prostor 30GB sdílený v rámci všech služeb tzn. Gmail, Disk, Fotky, … ) prostoru zdarma pro soubory všech možných typů – s více než třemi desítkami typů lze pracovat přímo v prohlížeči, a to odkudkoli, kde máte k dispozici připojení k internetu. Pracovat s Google Drive lze skrze zařízení s Windows, Mac OS, Androidem nebo systémem iOS od Apple (iPhone, iPad).

GoogleDrive1

 • Ukládejte své soubory na bezpečném místě, ať už vaše zařízení postihne cokoliv, vaše data zůstanou vždy bezpečně uložena na Google Drive.
 • Google Drive je víc než jen úložiště dokumentů. Umožňuje sdílet dokumenty s konkrétními lidmi a z libovolného zařízení je můžete společně upravovat. Vaši kolegové mohou být na stovky kilometrů daleko, přesto můžete spolupracovat/sledovat změny na dokumentech v reálném čase.
 • Pracujte důmyslněji a dejte sbohem objemným e-mailovým přílohám. Pomocí Gmailu odešlete odkaz na Disk Google a rázem všichni obdrží stejnou verzi stejného souboru – zcela automaticky.
 • Google Drive přináší efektivní vyhledávání, pomůže vám najít ty správné soubory snadno a rychle. Obsah můžete vyhledávat pomocí klíčových slov nebo filtrovat podle typu, vlastníka či dalších kritérií. Google Drive dokonce dokáže rozpoznat objekty v obrázcích a text v naskenovaných dokumentech.
 • Vraťte se zpět v čase Google Drive zaznamenává každou změnu, kterou v souboru, kdo a kdy provedete. Automaticky máte k dispozici verze až z posledních 30 dní nebo můžete určit verzi, kterou chcete uložit trvale.

Pár tipů a triků pro efektivní práci s Google Drive

Klient pro přístup na Google Drive – Windows

Doporučujeme stáhnout klienta, který vám umožní přistupovat k vašim souborům v Google Drive skrze klasickou složku na ploše vašeho stolního počítače či notebooku. Automatická synchronizace zajistí, že data ve složce, vždy budou přesně odpovídat datům na vašem Google Drive.

 1. Stáhněte si aplikaci z této adresy: https://tools.google.com/dlpage/drive/.
 2. Proveďte jednoduchou instalaci.
 3. Vytvořte nový účet nebo se přihlašte k účtu již existujícímu.
 4. Následně obdržíte informaci o synchronizaci ze složky Disk Google (umístění naleznete na C:UsersJmeno PrijmeniDisk Google).

Google Drive přístupný i bez internetu

Svá data budete mít plně k dispozici i když zrovna nebude po ruce připojení k internetu. Více o možnostech a nastavení, naleznete v našem dřívějším článku :

Jak na Google Apps dokumenty v offline režimu?

Synchronizace z kontextového menu

Pošlete svá data do cloudu za pomoci pouhých dvou kliků myši. Jednodušší už to snad ani nemůže být!

 1. Otevřete si Průzkumník Windows.
 2. Do adresního řádku zadejte příkaz %APPDATA%/Microsoft/Windows/SendTo.
 3. Klikněte pravým tlačítkem na složku Disk Google nacházející se na vaší ploše.
 4. Vyberte volbu Kopírovat.
 5. Přejděte zpět k Průzkumníkovi a pravým tlačítkem myši vyberte volbu Vložit.

Nyní, pokud vyberete nějaký soubor či složku a zvolíte Odeslat -> Disk Google, dojde k přesunutí souboru do složky Disk Google, která se automaticky synchronizuje s úložištěm na vašem Google účtu.

GoogleDrive2

 

Klávesové zkratky

Webové rozhraní Google Drive lze též ovládat i bez myši, za pomocí níže uvedených klávesových zkratek.

Shift+T – vytvoří textový dokument
Shift+P – vytvoří dokument s prezentací
Shift+S – vytvoří tabulkový dokument
Shift+D – vytvoří kresbu
Shift+F – vytvoří novou složku

J – pohyb v seznamu souborů dolů
K – pohyb v seznamu souborů nahoru
X – označení či zrušení výběru
S – označí jako oblíbené
O – otevření dokumentů

C – otevře nabídku Vytvořit
U – otevře nabídku Nahrát
A – otevře nabídku Akce
R – otevře nabídku Řadit
T – otevře nabídku Nastavení

Jak získat/zobrazit předchozí verze

Google Drive jak bylo již popsáno výše, provádí záznam změn v dokumentech a vytváří tím tak jednotlivé verze dokumentů. Až 30 dní nazpět se tak můžete vracet k jednotlivým verzím. Díky tomu, můžete mít dokonalý přehled o změnách jak vašich, tak vašich kolegů, pokud daný dokument máte s nima sdílený.
Otevřete požadovaný soubor a vyberte z horního menu Soubor/Zobrazit historii verzí.

Aktualizace (28.1.2015):

 • Vytváříte-li soubory přímo na Google Disku a nesou tedy označení Google dokumenty jsou tkz. nativní a nezabírají vám žádný prostor z oněch 30 GB. Soubory, které však na Google Disk nahrajete z vnějšku již prostor zabírají jedná se například o formáty pdf, doc, xlsx, atd…
 • Chcete-li mít jeden soubor ve více složkách, zmáčkněte CTRL a poté myškou chytněte soubor a přetáhněte do dalších požadovaných složek. Pokud provedete změnu v souboru, projeví se všude, stejně tak pokud soubor vymažete. Chcete-li poté soubor odebrat z nějakého umístění, vyberte soubor, zvolte Zobrazit podrobnosti, překlikněte na Podrobnosti a odeberte umístění za pomocí křížku viz. obrázek.

souborvkosi

 • Vymažete-li nějaký soubor, který jste předtím s někým sdíleli, tak po dobu 30 dnů než dojde k jeho vysypání z koše, bude neustále přístupný.  Uživatelé obdrží následující zprávu, pokud k souboru budou chtít přistoupit. Vyžadujete-li okamžité smazání, je nutné jít do koše a zvolit u daného souboru Smazat navždy. souborvkosi
Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz)