Stejně jako počítače se stali nesdílnou součástí každé firmy, tak i mobilní zařízení v uplynulých letech hluboce zakořenili ve firemním prostředí. Z posledních dob je jasně pozorovatelné, že tento trend je na vzestupu a počet mobilních zařízení jako jsou tablety či smart telefony dokonce výrazně vytěsňují klasické počítače či notebooky. Zkrátka malá mašinka připojená neustále k internetu je v dnešní době nezbytná věc, bez které na téměř jakémkoliv trhu nelze již pomalu uspět. S rostoucím počtem těchto zařízení je důležité si uvědomit, zda-li se firemní data nestávají více zranitelná vůči všude číhajícím hrozbám.
V dnešním článku si ukážeme způsob, jakým lze alespoň částečně chránit smart phony a tablety, disponující operačním systémem Android. Platí v případě, že vaše zařízení disponuje OS alespoň Android 2.2 a vyšší. Zároveň je nezbytné, aby vaše zařízení bylo spárované s vaším Google účtem. Následovně jste schopni prostřednictvím webové prohlížeče provést následující úkony:
- Zjištění aktuální polohy vašeho zařízení.
- Vzdálené spuštění vyzvánění (funguje i pokud máte zapnutý tichý režimu).
- Vymazání zařízení (máte-li dovoleno v zařízení).
Velkou výhodou aplikace je, že není nutné provést instalaci do zařízení. Google tuto aktualizaci instaluje sám, bez vědomí uživatele. Možná jste nyní lehce zaskočeni, avšak praxe ukazuje, že v případě problémů např. ztráty telefonu. Dostávají uživatelé do ruky výkonný nástroj. Zatímco zbytek nešťastlivců chce instalovat aplikaci na nalezení ztraceného či zcizeného mobilu až „pět minut po dvanácté“. Což pokládám celkem za velmi špatný a neefektivní přístup – je to stejné, jako kdybyste si koupili šalt páku v momentě, kdy vám zloději auto již ukradli. Google, díky této tiché aktualizaci předchází vaší zoufalosti a problém tak včas řeší za vás.
Důležité podmínky, které jsou nezbytné ke správné funkci Android Device Manager “Správce zařízení Android” jsou následující:
- OS Android vyšší než 2.2.
- Zařízení musí být připojené k GPS nebo Wifi.
- Nesmí být vráceno do továrního nastavení.
- Nesmí být odstraněn účet uživatele.
- Pokud je smart phone či tablet vypnutý.
Jak zjistit polohu ztraceného/ukradeného telefonu či tabletu?
Otevřete Android Device Manager na adrese www.android.com/devicemanager. Jste-li přihlášeni do svého účtu, automaticky dojde k načtení webové aplikace. V opačném případě je nutné se přihlásit. Uživatelské rozhraní je velice intuitivní a hned po přihlášení dojde k lokalizaci polohy připojeného zařízení a zobrazení na mapě.
Správce zařízení Android nezaznamenává historii polohy ani neprovádí žádné hlášení polohy na pozadí. Nelze tedy vystopovat polohu před hodinou, včera, atd. Zobrazená poloha je zjištěna na základě přihlášení, pokud je zařízení v daný moment vypnuté nebo bez připojení k internetu, Google nezjistí polohu zařízení.
Jak na dálku vymazat data v zařízení?
Vyzkoušeli jste již všechny možnosti a zařízení stále nemáte? Tak je čas popřemýšlet o celkovém smazání všech dat na dálku, ochráníte tím alespoň své soukromí. Zde bych rád upozornil, že defaultně je tato možnost vypnutá. K jejímu použití je nutné provést aktivaci ve Správci zařízení vašeho Android zařízení. Doporučuji tedy provést hned, než-li bude pozdě. Cesta je poměrně jednoduchá – Systémové nastavení – sekce Zabezpečení – Správci zařízení – Správce zařízení Android, zde klikněte na Aktivovat eventuálně zaškrtnout možnost Vymazat zařízení. Je možné, že v různých zařízení a verzích Androidů budou lehké niance, avšak mělo by to být více méně totožné. Na závěr snad poučení, že smazání dat je nevratné, takže použijte až v krajním případě. V opačném případě v momentě nálezu, bude vaše zařízení v továrním nastavení.
Google Apps for Work – Google Apps Device Police
Vyšší dívčí je, pokud na doméně používáte placenou verzi Google Apps for Work. V tomto případě je možné v zařízení mít aplikaci Google Apps Device Police, která vaším administrátorům následovně dovoluje s vaším zařízením téměř psí kousky. Jste-li administrátor, do Správy mobilních zařízení se po přihlášení dostanete skrze odkaz: https://admin.google.com/AdminHome?fral=1#AppDetails:service=mobile.
V prvním kroku je důležité nainstalovat danou aplikaci viz. odkaz níže a následovně provést aktivaci zařízení v rámci administrátorské konzole, viz. odkaz výše. Jakmile bude vaše zařízení přidané a spravované, můžete si užít všech možností, které konzole pro správu nabízí. Popsání všech možností by vystačilo na několikadílný seriál jen na toto téma. Pro zajímavost, je možné nastavit pro uživatele zařízení striktní politiku hesla, jeho délku platnosti, počet neplatných hesel před vymazáním telefonu, možnosti volby a druhu dat synchronizace v rámci zařízení a Google účtu či úplný zákaz instalování jiných aplikací.
Troufám si tvrdit, že množství možností zaručí v rámci firemní správy a údržby mobilních zařízení dostatečný klid. Zároveň vhodnou custumizací uspokojíte bez problému většinu security požadavků vaší firemní bezpečnostní politiky. Chraňte svá firemní data, dříve než o ně přijdete. Moje hlavní doporučení pro dnešní článek.
Aplikace ke stažení pro váš Android – Google Apps Device Policy
Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz)
Kde to právě žije