Když o ně přijdete, bývá většinou již pozdě s tím cokoliv udělat. Následovně jste vystaveni frustrujícím pocitům a množstvím výčitek, typů – “Proč jsem si jen neprovedl zálohu? Kolik jsem ztratil kontaktů? Mám šanci je vůbec od těch lidí získat někdy znova? atd… “. V dnešním článků si ukážeme jednoduchý způsob, jakým lze své kontakty udržet vždy v bezpečí a ušetřit se podobným nervovým zhroucením.
Většina z nás si běžně ukládá telefonní čísla do telefonu, na tom není zase tak nic zvláštního. Co kdybychom však ukládali svá čísla skrze telefon do osobního cloudového adresáře? Kontakty se tak nebudou ukládat na SIM kartu, ani do interní paměti telefonu či do paměťové karty. Díky tomu jsou kontakty zcela nezávislé na zařízení a v případě ztráty, odcizení, poruchy či jakéhokoliv typu restartu či formátu jsou kontakty neustále v bezpečí. Vaše kontakty se automaticky synchronizují s kontaktním adresářem v Googlu. Přidáte-li nový kontakt v telefonu, automaticky se sesynchronizuje s vaším Google účtem, přidáte-li kontakt např. na tabletu, notebooku či stolním pc, opět kontakt naleznete během krátké chvíle ve vašem telefonu. Toto samozřejmě platí i pro jakoukoliv zpětnou editaci v jakémkoliv zařízení.
Nahráváme kontakty do Google Apps
Takže jak na to? V prvé řadě je důležité dostat všechny aktuální kontakty z telefonu do Kontaktů na vašem Google účtu. Ať už dle návodu níže (postup určený pro Android verze 4.3), tak jakýmkoliv jiným způsobem, např. exportem do paměťového zařízení a následovným importem do GAPPs. Importovat do kontaktů lze i prostřednictvím csv, více info.
- Přejděte do adresáře v telefonu.
- Klikněte na tři tečky z menu vyberte – Označit několik.
- V horní části , vyberte Označit vše.
- Ikona Sdílet a Zobrazit vše, vyberte Gmail.
- Vytvoří se automaticky soubor send_contacts.vcf, který si nechte zaslat na email.
- Otevřete email a klikněte na ikonu viz. obrázek níže – Přidat do kontaktů.
- V kontaktech se automaticky vytvořila skupina s názvem – Importováno 02.11.15
- Hotovo, kontakty jste úspěšně importovali.
Uklízíme, třídíme a organizujeme kontakty
Tato fáze není povinná, ale když už kontakty byly úspěšně přesunuty, byla by škoda kontakty trochu nepročistit a dát celému adresáři nějaký systém. V prvé řadě doporučuji, vytvořit v Kontaktech skupiny a nazvat si je např. Rodina, Přátelé, Práce, Spolužáci, Ostatní, apod.. Jednotlivé kontakty z vámi naimportované složky roztřiďte do těchto skupin, při té příležitosti se pokuste upravit jmennou konvenci Jméno, Příjemní u těch kontaktů, kde tomu tak nemáte. Jinými slovy přepsat uloženého Pepíka z Hospody na Františka Vopršálka, neboť pokud vám František někdy předtím napsal email nebo má Google+, kontakty se dokáží později najít a sloučit vzájemné duplicity. V ideálním případě, získáte něco podobného, jako je na obrázku níže.
Doporučuji taktéž přečíst článek – “Organizujte své kontakty Gmail efektivněji“.
A nyní zpátky s kontakty do mobilu
Jakmile máme kontakty naimportované v Apps, hezky roztříděné a zorganizované je čas je zpět dostat do telefonu. Je to velmi jednoduché, v prvé řadě je nutné, aby váš Google účet, kde kontakty máme byl spárovaný s vaším telefonem (Nastavení/Přidat účet/Google). Jakmile je váš účet propojený, přejděte do adresáře a zde klikněte na tři svislé tečky. Vyberte Filtrovat, měla by se otevřít nabídka, zde odškrtněte všechny možnosti u Zobrazit kontakty a pouze u účtu Google(váš email) zaškrtněte po rozkliknutí vámi vytvořené skupiny Rodina, Přátelé, Práce, Spolužáci, Ostatní. Pokud se provedla již synchronizace, měli by jste vidět všechny své kontakty. Nevidíte-li je ani po delší době, zkontrolujte nastavení synchronizace, zda-li máte zaškrtnuté synchronizace Kontaktů. Taktéž doporučuji po určité době, zobrazit staré kontakty (skrze ten Filter) a vymazat je, není třeba je mít v telefonu, když se Vám nyní synchronizují z GAPPs kontaktů automaticky.
Samozřejmě velkou výhodou tohoto řešení je taktéž možnost na dálku kontakty smazat, díky čemuž po krádeži či ztrátě se k vašim kontaktům nikdo povolaný nedostane. Více v článku – “Jak najít ztracený, ukradený mobil?“.
V případě dotazů se neváhejte obrátit níže do komentářů.
Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz)
Kde to právě žije