V tomto článku se podíváme, jak přistupovat k Google přímo ze správce souborů, bez nutnosti používat webové rozhraní. Možností je několik, ale je třeba zdůraznit fakt, že dosud žádný oficiální klient neexistuje. Tento článek slouží pouze pro uživatele využívající OS Linux. Pokud zjistím možnosti i v rámci systému Windows, doplním. Článek je se souhlasem autora přebrán ze stránek linux-mint-czech.cz .

Nedávno padla na naší komunitní stránce na G+ otázka ohledně možností přístupu ke cloudu Google-Drive přímo ze správce souborů, bez nutnosti používat webové rozhraní. Možností je několik, ale je třeba zdůraznit fakt, žedosud žádný oficiální klient pro Linux neexistuje.

Ano, můžete použít některý z neoficiálních linuxových klientů, ale ty mají své své nedostatky: inSync není zdarma, Grive je pouze příkazový řádek a zdá se, že jeho vývoj byl zastaven a tak bychom mohli pokračovat.

Proto vám dnes na našem webu představíme další alternativu pro snadnou správu souborů na Google-Drive, fungující i v Linux Mintu:Google-Drive-Ocamlfuse.

1489__420x340_gdo1

Google-Drive-Ocamlfuse je FUSE backend souborový systém pro Google Drive, který můžete používat k připojení cloudu Google-Drive v Linuxu.  K jeho funkcím patří plná podpora pro čtení a zápis souborů a složek, podpora více účtů, podpora manipulací s duplikovanými soubory, jakož i přístup ke koši Google Drive. Google-Drive-Ocamlfuse také poskytuje přístup (jen pro čtení) k souborům Google Docs, které jsou uloženy ve formátu ODT, ODS a PDF (lze konfigurovat).

Google-Drive-Ocamlfuse je stále v testování, takže i když funguje docela dobře, může při jeho používání dojít i k nějakým chybám. Například se může stát, že některé dokumenty nebudou z Google-Drive správně staženy.
Je také třeba zmínit, že se vaše změny neprojeví okamžitě, Může trvat i 60 sekund (lze konfigurovat), než se změny projeví v připojeném souborovém systému. Pokud se nově přidané soubory nezobrazují ve správci souborů, zadejte složku znovu nebo jej aktualizujte (Ctrl + F).

Instalace Google-Drive-Ocamlfuse v Linux Mintu

Existují dva způsoby instalace google-drive-ocamlfuse v Linux Mintu:

A. Použití předkompilované binárky

(jednodušší instalace, ale bohužel neexistují binární soubory pro všechny verze Linux Mintu / architektury)

Pro Google-Drive-OIcamlfuse jsou poskytovány binární soubory pro LM 13 64bit, pro LM 14 32bit i 64bit a pro LM 15 64bit. Patřičný archiv pro vaší verzi Linux Mintu a architekturu si stáhnete odtud.
Po stažení rozbalte archiv do svého domovského adresáře a pro instalaci zadejte v terminálu následující příkaz:

Příkaz terminálu:
sudo install ~/google-drive-ocamlfuse*/google-drive-ocamlfuse /usr/local/bin/

Také budete muset nainstalovat následující závislosti:

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install libcurl3-gnutls libfuse2 libsqlite3-0

B. Použití OPAM

Google-Drive-Ocamlfuse lze instalovat i pomocí OPAM, což je správce balíčků pro OCaml. Nejprve si tedy nainstalujte OPAM a ocaml v LM 15, 14 nebo 13 zadáním níže uvedených příkazů v terminálu:

Příkazy terminálu:
sudo add-apt-repository ppa:avsm/ppa-opam-unstable
sudo apt-get update
sudo apt-get install ocaml opam

Dále si nainstalujte závislostí (je to nutné, protože tyto vazby nejsou řízeny OPAM):

Příkaz terminálu:
sudo apt-get install m4 libcurl4-gnutls-dev libfuse-dev libsqlite3-dev

Nakonec nainstalujte Google-Drive-Ocamlfuse:

Příkazy terminálu:
opam init
opam update
opam install google-drive-ocamlfuse
sudo install ~/.opam/system/bin/google-drive-ocamlfuse /usr/local/bin/

Používání

V první řadě musíte povolit aplikaci Google-Drive-Ocamlfuse na Google. Chcete-li to tedy provést, zadejte v terminálu následující příkaz:

Příkaz terminálu:
google-drive-ocamlfuse

Měla by se otevřít nová karta ve vašem výchozím webovém prohlížeči, kde budete požádáni o povolení přístupu pro Google-Drive-Ocamlfuse k Google Drive. Klikněte na „Povolit„, počkejte několik sekund než Google-Drive-Ocamlfuse získá autorizační kód a máte hotovo.
Nyní proveďte  připojení Google-Drive. Nejprve vytvořte složku ve vašem domovském adresáři a nazvěte jí třeba „gdrive„:

Příkaz terminálu:
mkdir ~/gdrive

A připojte Google-Drive pomocí příkazu:

Příkaz terminálu:
google-drive-ocamlfuse ~/gdrive

To je vše. Chcete-li si nastavit interval mezi dotazy na změny na straně serveru, export formátů pro dokumenty atd. upravte si konfigurační soubor: ~/.gdfuse/default/config
Chcete-li připojovat Google Drive hned při startu systému, přidejte k aplikacím, spouštěným při startu systému novou: „google-drive-ocamlfuse/cesta/k/ GDrive„.

Více informací, včetně těch o používání více účtů najdete na google-drive-ocamlfuse wiki.

 

Autor článku: Libor Schejbal (www.linux-mint-czech.cz)