Věděli jste, že můžete veškerá svá data z Google jednoduše zabalit, vzít a stáhnout? Může se vám to hodit v případě, kdy chcete data importovat do jiné služby a nebo nebo si chcete jen vytvořit kopii do archivu pro vlastní pocit bezpečí.  Bohužel, lidé obvykle zjišťují možnosti exportu svých dat ze služby až poté, co se ji rozhodnou opustit. Proto Vám dnes přináším tento článek, jako osvětu toho, jak jednoduché je dostat svá data z Google služeb. 

Základem všeho je stránka Stáhněte si svá data, která je k nalezení pod adresou: www.google.com/settings/takeout.

Tato stránka Vám zprostředkuje přehled všech služeb, kde by nějaké ty vaše jedničky a nuly “data” mohli být.  Záleží pouze na vaší volbě, zda-li si stáhnete kompletně data ze všech služeb, či vyberete jen konkrétní služby.  Upozorňuji, že je velmi důležité, si zjistit v jakém formátu se jak která služba stahuje, eventuálně v některých případech lze definovat přímo výstupní formát.  Např. soubory z Google Disku lze stahovat ve formátu Microsoft Office, ale i v prostém textu či PDF.

Následující tabulka slouží pro přehled jednotlivých formátů z jednotlivých služeb.

Služba

Výstupní formáty

Mail pošta MBOX
Disk Microsoft Office, Prostý text, Formát RTF, Text ve formátu OpenDocument, PDF
Fotky poskytovány ve formátu, ve kterém byly původně nahrány
Kalendář iCalendar
Hangouts JSON
Kontakty vCard, HTML, Csv
Youtube poskytovány ve formátu, ve kterém byly původně nahrány
Kruhy vCard, HTML, Csv
Záložky HTML
Profil JSON
Mapy GeoJSON

Jakmile budete mít vybrané vámi požadované služby, klikněte na modré tlačítko Další.  Nyní  je čas zvolit, jaký typ (.zip, .tgz, .tbz) souboru archivu chcete použít a zda jej chcete stáhnout nebo uložit na váš Google Disk. Při volbě Odeslat odkaz ke stažení emailem, vám bude odeslán  e-mail s odkazem, abyste si jej mohli stáhnout do zařízení. Na stažení tohoto archivu budete mít jeden týden.  Využijete-li druhou možnost Přidat na Disk archiv bude vytvořen a přidán na Disk a e-mailem obdržíte odkaz na jeho umístění. Tyto archivy se budou však počítat do kvóty vašeho úložiště.

stahnetesisvadata

Na závěr bych rád upozornil, že vytvoření archivu při využití archivace všech služeb, může trvat poměrně dlouho, hodiny až dokonce dny! V závislosti na množství vašich dat v Google službách, avšak nemusíte mít obavu, není třeba čekat, až bude archiv připraven, bude vám odeslán informační email. Výsledný email, může vypadat zhruba následovně viz. obrázek, jelikož můj archiv má více než 2 GB, automaticky byl rozdělen na několik souborů ZIP.

stahnetesisvadata1

Oficiální nápověda Google: Stažení vlastních dat: časté dotazy – Stažení dat: Informace pro jednotlivé služby

Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz)