Dnes vám přináším první díl ze čtyřdílné série Google Apps ve statistice.  Tato série Vám postupně přinese opravdu spoustu zajímavých čísel z oblasti cloudu a především čísel týkající se služby Google Apps for Work. Společnost Google spustila službu Google Apps v roce 2006, již první rok na trhu zaznamenal tento kancelářský balík značný růst. Jeho pozitivní přijetí veřejností dokládají poslední hlášená čísla. Více než 5 milionů firem a organizacích s více než 50 miliony uživateli. Toto číslo není konečné a každým dnem strmě roste vzhůru.  Najdeme ve statistice odpověď, proč tomu tak je?

google-apps-image

Stěhování se do cloudu

Všichni víme, že jsme právě svědky velké přeměny v oblasti IT.  Ze všech stran k nám neustále doléhá slovo cloud – iCloud, Public cloud, Microsoft Cloud, Storage cloud, atd.. Tento krok do cloudu byl  v počátku poháněn inovátory, později nabral bojovníky jako Google, Salesforce.com a další. Dnes je stále více a více společností, které se do tohoto “cloud” proudu zapojují.

 • Dle Marka Murphy, podnikového software analytika ve společnosti Piper Jaffray, je v současné době 9,7% všech výpočetních úloh provozováno ve veřejném cloudu. Nicméně očekává, že během pěti let se podíl zvýší na 30,2%. To přispívá k 44% meziročnímu růstu výpočetních úloh pro veřejný cloud oproti růstu 8,9% pro lokální řešení “on-premise” výpočetních úloh. Zdroj.
 • Více než 50% IT administrátorů působících ve společnostech s 1 000 a více zaměstnanci věří, že v průměru do 5 let přesunout kompletně IT infrastrukturu do cloudu.  10% z těchto administrátorů, již IT infrastrukturu v cloudu mají. Zdroj.

chart_1

 • 29% Google Apps administrátorů již převedlo zbývající  IT infrastrukturu (CRM, účetnictví, ERP) 100% do cloudu. Zbývající administrátoři tuší, že přesun do cloudu je nevyhnutelný.  Zdroj.
 • V roce 2013, Cloud obchodní email schránky představovaly 27% ze všech obchodních poštovních schránek po celém světě. Zdroj.
 • Společnost Skyhigh Networks, zkoumala chování 100 společností  využívajících cloudových služeb. Zaznamenala 2 204 různých cloud služeb, používanými více než 3 miliony uživatelů těchto společností. V průměru jedna společnost využila 545 cloud služeb,  nejvyšší počet cloudových služeb v použití jedné společnosti bylo neuvěřitelných 1 769. Zdroj.
 • V roce 2012 většina společností byla pro přijetí cloud computingu – 38% z nich již přijali cloud computing a další 29% společností dělá plány pro jeho přijetí.  89% osob rozhodujících o financích společností, je si vědoma plánů pro přijetí cloud computingu a 66% z nich se přímo bude podílet na rozhodování o tom, zda cloud computing by měl být přijat v jejich organizaci. Zdroj.

Zkoumání přijetí Google Apps

Malé a velké podniky se značně liší v tom, jak přijímají Google Apps. Obecně platí, že menší podniky jsou rychlejší v přijmutí Google Apps. To má své nesčetné důvody, úspory nákladů, mobilních nebo vzdálených pracovní přístup, malé počáteční investice do lokálního řešení či snadná migrace.

Jednou z překážek často slýchaných od větších společností vyplývala obava z nedostatku kontroly “back office” funkcí souvisejících s Google Apps. Nicméně, poskytovatelé třetích stran na těchto nedostatcích zapracovali a díky mnohým pluginům, jsme se stali svědky přijetí sady Google Apps od některých z největších světových firem – Royal Ahold, Whirlpool, General Motors Corp. .

 • Podle analýzy společnost Gartner, Google Apps balík (tj. Dokumenty, Tabulky, Prezentace, atd.), získává svůj podílu  z trhu společnosti Microsoft.  Z hlediska počtu uživatelů, Google Apps měl asi 10% z cloud-kancelářského trhu v roce 2007, 20% v roce 2009, a mezi 33% a 50% v roce 2012. Zdroj.
 • V roce 2011 neměl Gmail více než 1% z podnikových emailů na trhu, ale bylo to téměř 50% trhu pro podnikové cloud e-maily, kde soutěžil se společnostmi Microsoft, IBM a dalšími menšími účastníky. Zdroj.
 • Dle společnosti Gartner  v roce 2013 používalo Google Apps služby 50 miliónů uživatelů z celkových 630 miliónů firemních uživatelů. Do roku 2022 se tento odhad zvýší na 695 miliónu z 1,2 miliardy firemních uživatelů. Zdroj.
 • 63% malých podniků podporuje či má v plánu podporovat Gmail, narozdíl od větších společností, kde je jeho podpora pouze 29%.  Pouze 20% společností s 50 a více zaměstnanci nasadili Google Apps a Gmail; dalších 6% podporuje používání, zatímco 28% své zaměstnance odrazuje či přímo zakazuje jeho používání. Zdroj.
 • Zeptali jsem se malých podniků, kolik procent z jejich stávajících aplikací přejde do dvou let pod Google. 66% malých-podniků  odpovědělo, že 25% nebo méně. 87% velkých společností zastává stejný názor. Je to dáno především tím, že Google nedává velkých význam pro back-office a další aplikace pro velké společnosti. Zdroje.
 • Více než polovina společností z žebříčku Fortune 500 používá podnikových produktů Google, stejně jako dalších 5 miliónů společností využívajících přímo Google Apps for Work – uvedl Nikesh Arora, Senior Vice President a šéf obchodní kanceláře v Googlu. Zdroje.

 

V dalších dílech Vám přineseme statistiky na téma:

 • Pokračující růst Google Enterprise a Servisní makléři cloudu
 • Důvody proč migrovat do Google Apps, Microsoft Office a Google Apps vs. Office 365
 • Role Google Apps ekosytému, Google Apps pro vzdělání, Chromebooky a Enterprise
Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz)