Věděli jste, že Gmail obsahuje tkz. Laboratoř, sloužící pro mnohá vylepšení samotné pošty Gmail? Skrze zmíněnou laboratoř lze zapínat různé funkcionality pošty, které vám v mnoha oblastech dokáží usnadnit či zpříjemnit práci v prostředí vaší pošty. Plánovanou a pravidelnou sérií článků na téma Tipy a triky – Gmail Laboratoř vám tak budeme postupně přinášet bližší rozbor  jednotlivých rozšíření z laboratoře.

Dnešním druhým dílem se zaměříme na další dvě vylepšení a to, jak jsem již deklaroval na závěr prvního dílu, na více složek doručená pošta a na vlastní klávesové zkratky.  Pro připomenutí si však ukážeme, jak se dostat do zmíněné laboratoře a jakým způsobem aktivovat požadované funkce = vylepšení.

Postup jak se dostat do “Laboratoře”

 1. Proveďte přihlášení do vaší Gmail pošty.
 2. Na pravé horní straně klikněte na ozubené kolo.
 3. Vyberte z nově otevřeného menu položku Nastavení.
 4. Nyní přejděte na záložku Laboratoř – třetí možnost zprava.

Postup jak aktivovat jednotlivé funkce “Laboratoře”

 1. Vyberte si vámi zvolenou funkci či funkce.
 2. Změňte u nich zaškrtávací pole z Deaktivovat na Aktivovat.
 3. Následovně klikněte na tlačítko Uložit změny.

Více složek Doručená pošta

Dostáváte desítky až stovky e-mailů denně a přitom byste tak nutně potřebovali mít na očích především ty důležité? Od pro vás důležitých lidí, či právě řešených projektů? Velmi snadné řešení – stačí si vytvořit další nový inbox zobrazující právě a pouze to, co požadujete. Již se vám nestane, že by důležitá zpráva zanikla ve změti ostatních. Nový inbox zajistí, že první, co uvidíte, když otevřete vaši poštu, jsou vámi nastavené důležité zprávy.

Takto je možné vytvořit až 5 samostatných inboxů! Zároveň vy sami určujete, jaký největší počet zobrazených zpráv v inboxech uvidíte. Zda-li Vás zajímá jen ta nejnovější zpráva, či posledních deset. Inbox lze též nastavit pro zprávy označené hvězdičkou, či vámi předpřipravené koncepty. To vám umožní mít ty opravdu podstatné věci stále na očích.

Laborator3

 1. Aktivujte si vylepšení v laboratoři Více složek Doručená pošta (viz. postup výše).
 2. Nyní se vraťte přes ozubené kolo zpět do Nastavení pošty a otevřete nově zobrazenou záložku Více složek Doručená pošta.
 3. Defaultně je předpřipravený inbox pro S hvězdičko (is:starred) a pro Koncepty (is:drafts), dle potřeby vymažte či přepište na název štítku ”jinak řečeno složky”, kterou požadujete prioritně zobrazovat.
 4. Je důležité aby štítek existoval a směrovala do něj pošta podle vámi zvoleného filtru.
 5. Zároveň Dotaz pro vyhledávání: je potřeba zadávat ve tvaru is:neco , kdy něco je název vámi existujícího štítku
 6. Podle potřeby využijte možnost Název panelu, kdy vlastnost je volitelná, avšak žádoucí pro lepší orientaci v případě více použitých inboxů.  Získáváte tak přehled díky nadpisům u jednotlivých inboxů.

Laborator3a

 1. U další možnosti Maximální velikost stránky: zvolíte kolik požadujete vidět konverzací v inboxu doručené pošty.
 2. Jako poslední je možné zvolit si umístění dodatečných panelů, zda-li se inboxy zobrazí nad či pod defaultní doručenou poštou, či dokonce napravo od ní (na obrázku níže je vidět použití 3 inboxů na pravé straně)

Laborator3b

 • Upozornění: Toto vylepšení nefunguje, pokud využíváte kategorie ”karty” pro dělení doručené pošty na Sociální sítě, Promo akce, apod.

 • Typ: Je možné zobrazovat i poštu vnořených štítků, stačí pouze uvést správnou cestu, např. na obrázku u bodu šest je vidět štítek Jirka, který je vnořený do štítku Kolegové. Stačilo přesné pojmenování jednotlivých štítků a využití zpětného lomítka.

Vlastní klávesové zkratky

Pro mnoho z nás je pohodlnější v prostředí pošty využívat klávesové zkratky a ne neustále klikat, tam kde je zrovna žádáno.  Gmail umožňuje zapnout funkci vlastní klávesové zkratky, kde máte možnost u šedesáti akcí si zvolit vlastní klávesovou zkratku.

Laborator4

 1. Aktivujte si vylepšení v laboratoři Vlastní klávesové zkratky (viz. postup výše).
 2. Nyní se vraťte přes ozubené kolo zpět do Nastavení pošty a otevřete nově zobrazenou záložku Klávesové zkratky.
 3. Defaultně jsou klávesové zkratky nastavené, ale je možné je editovat, eventuálně si dokonce můžete zvolit druhou možnost u zvolené akce.
 4. Vraťte se zpět do záložky Obecné a u možnosti Klávesové zkratky klikněte na Zapnout.
 5. Uložte všechny změny.

V příštím díle Tipy a triky – Gmail Laboratoř se podíváme, jak přidat tlačítko Označit jako přečtené, aniž byste e-mail museli otevřít a aktivujeme si Podokno náhledu, které nám umožní vidět seznam konverzací a zároveň si číst vybrané emaily.

Tipy a triky – Gmail Laboratoř – 3.díl – (Podokno náhledu, Tlačítko Označit jako přečtené)
Tipy a triky – Gmail Laboratoř – 2.díl – (Více složek Doručená pošta, Vlastní klávesové zkratky)
Tipy a triky – Gmail Laboratoř – 1.díl – (Předpřipravené odpovědi, Vrátit zpět odeslání)

Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz