Věděli jste, že Gmail obsahuje tkz. Laboratoř, sloužící pro mnohá vylepšení samotné pošty Gmail? Skrze zmíněnou laboratoř lze zapínat různé funkcionality pošty, které vám v mnoha oblastech dokáží usnadnit či zpříjemnit práci v prostředí vaší pošty. Plánovanou a pravidelnou sérií článků na téma Tipy a triky – Gmail Laboratoř vám tak budeme postupně přinášet bližší rozbor  jednotlivých rozšíření z laboratoře.

Dnešním již třetím dílem se zaměříme na další dvě vylepšení a to Podokno náhledu zaručující vám okamžitý náhled v inboxu na vámi zvolenou zprávu a na šikovné tlačítko, kterým zprávu přečtete bez nutnosti ji otevírat. Pro připomenutí si však ukážeme, jak se dostat do zmíněné laboratoře a jakým způsobem aktivovat požadované funkce = vylepšení.

Postup jak se dostat do “Laboratoře”

  1. Proveďte přihlášení do vaší Gmail pošty.
  2. Na pravé horní straně klikněte na ozubené kolo.
  3. Vyberte z nově otevřeného menu položku Nastavení.
  4. Nyní přejděte na záložku Laboratoř – třetí možnost zprava.

Postup jak aktivovat jednotlivé funkce “Laboratoře”

  1. Vyberte si vámi zvolenou funkci či funkce.
  2. Změňte u nich zaškrtávací pole z Deaktivovat na Aktivovat.
  3. Následovně klikněte na tlačítko Uložit změny.

Podokno náhledu

Podokno náhledu je mezi uživateli Gmailu velmi oblíbené vylepšení. Odpadá nutnost otevírat každý email, díky této laboratorní funkci budete mít vždy celý obsah emailu zobrazený přímo ve vaší doručené poště “inboxu”.  Již není dále třeba složitě rozklikávat jednotlivé emaily a ztrácet čas vyhledáním toho správného. Máte dokonce na výběr, zda-li náhled požadujete napravo od doručených zpráv, či si zobrazíte náhled ve spodní části obrazovky.

podoknonahledu

Náhled na inbox, bez vybrání konverzace.

podoknonahledu1

Náhled na inbox, při vybrání konverzace.

podoknonahledu2

Červené kolečko označuje místo, kde je možné přepnout náhled na vodorovný rozdělení či zpátky na svislé rozdělení. V případě potřeby, zde můžete náhled i vypnout “Bez rozdělení”. 

podoknonahledu3

Tlačítko Označit jako přečtené

oznacitjakoprectene

Tlačítko Označit jako přečtené je užitečné v případě, že denně dostáváte desítky zpráv, u kterých jejich přečtení není pro vás zcela zásadní. Tyto nepřečtené zprávy, vám však zaplňují doručenou poštu a vy tak následovně ztrácíte drahocenný čas jejich jednotlivým otevíráním, aby jste docílili zmizení přívlastku o nepřečtení. Díky aktivaci tohoto vylepšení, vám v doručené poště přibude nové tlačítko viz. obrázek níže.

oznacitjakoneprectene

Tlačítko se vám automaticky zobrazí v momentu, kdy zaškrtnete jeden či více checkboxů u zpráv. Kliknutím zajistíte, že všechny označené zprávy se automaticky “přečtou”.  Hodí se to např. využíváte-li  styl doručené pošty nepřečtené nejdříve a potřebujete zprávy rychle roztřídit a ponechat si jen ty skutečně důležité.

oznacitjakoneprectene

V příštím díle Tipy a triky – Gmail Laboratoř se podíváme, jak nastavit Automatický přechod, díky čemuž se při vykonání jakékoliv akce se zprávou (smazání, archivace či ignorování) dostanete automaticky, např. na další konverzaci či zpět k hlavnímu seznamu vláken. Zároveň zapneme vylepšení ikony na kartě, která vám bude neustále poskytovat informaci o počtu nepřečtených zpráv v doručené poště.

Tipy a triky – Gmail Laboratoř – 3.díl – (Podokno náhledu, Tlačítko Označit jako přečtené)
Tipy a triky – Gmail Laboratoř – 2.díl – (Více složek Doručená pošta, Vlastní klávesové zkratky)
Tipy a triky – Gmail Laboratoř – 1.díl – (Předpřipravené odpovědi, Vrátit zpět odeslání)

Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz