Dnešní článek se bude lehce lišit od doposud publikovaných článků. Nebude to návod, postup, ani tip jak pracovat s Google Apps, ale spíše lehké zamyšlení z mé vůbec první IT snídaně, pořádané pod taktovou společnosti Anywhere s.r.o. . 

Je to již nějaký pátek na zpět, kdy jsem od jednoho svého nejmenovaného kolegy obdržel na hangouts zprávu týkající se možnosti uspořádat IT break na téma Google Apps for Work. Slovo dalo slovo, čin způsobil reakci, která nakonec vyústila k samotné události, tedy přesněji řečeno dvěma. Ta co proběhla včera 1.září a ta co je naplánovaná na 16.září, samozřejmě tímto vás na ní zvu, vstup je zdarma a ještě se navíc nasnídáte. Stačí se zaregistrovat.

coffee-and-muffin

Včera před devátou hodinou, jsem zaparkoval na vyhrazeném místě, zmíněné společnosti. Doběhl jsem pro parkovací kartičku za okno, abych nedal příčinu městské policii k rychlému zákroku, proti narušení veřejného pořádku a následovné akci odtáhnout a zaplatit. Z recepce jsem byl slečnou odveden do největší zasedací místnosti, kde již vše bylo patřičně připraveno k mé prezentaci. Káva check, croissant check, obložené bagety check, atd… zkrátka příjemné občerstvení po ránu. Bohužel dnešní den 1.září, nepříliš přeje návštěvnosti, předpokládám, že většina pracujících má starosti povětšinou s prvním školním dnem. Učebna spíše zeje prázdnotou, avšak o to více komornější je celá akce, což nám zúčastněným dopřává dostatečné množství času na bohatou diskuzi nad jednotlivými bloky prezentace.

Dle naplánované osnovy IT breaku rychle postupuji jednotlivými tématy, cloud computing přeskakuji, všem jsou výhody a smysl zřejmý, představuji  jednotlivé služby Google Apps, všichni pokyvují, občas doplňují o nějaký svůj další pozitivní poznatek. Brzy se dostáváme k bezpečnosti, která dle mých dřívějších vlastních zkušeností je povětšinou hlavní milník rozhodující o úspěšnosti či neúspěšnosti nasazení daného řešení v našem případě GAPPs.

Česká republika prožívá demografické změny. Měnící se legislativa zvyšuje věk odchodu do důchodu, počet nezaměstnaných mladých lidí s nedostatečnými kompetencemi stoupá. Zaměstnanci i zaměstnavatelé se musí přizpůsobit delšímu pracovnímu životu a se změnami se vyrovnat.

Co mají demografické změny společného s bezpečností? Ač se to mnohým možná nezdá, dle mého názoru jde především o celkový náhled na bezpečnost. Mladý člověk ve vedení firmy je povětšinou mnohem pružnější, flexibilnější, hledající nové možnosti, atd.  a především pak novým technologiím lépe důvěřuje. Myslím, že i pohled na stávající věkové rozdělení na sociálních sítí, kde uživatelé do 34 let vytvářejí téměř 75% uživatelů a uživatelé nad 45+ necelých 11% jasně ukazuje stávající trend (zdroj FB demografické struktury) .

seniorIT

Na IT breaku jsem hovořil s jedním IT specialistu, který byl zapálený fanoušek technologií Google. Moc rád by nahradil stávající řešení právě moderníma technologiemi od společnosti Google. Naskytl se však problém, jeho postarší šéf se bojí, aby jeho nápady nebyly ukradeny Googlem. V tomto případě, lze jen opravdu těžko takovému člověku jeho stihomanské představy vymluvit. Další případ je z mé osobní zkušenosti, nevím kolik z vás zná službu myheritage, kde si uživatel může vytvářet rodokmeny, hledat vzdálené příbuzné či doplňovat různé informace. Taktéž si takhle vytvářím svůj rodokmen, avšak u doplnění svatby mého dědečka a babičky jsem tvrdě narazil. Děda striktně odmítl poskytnout jakékoliv své datum do internetu. A popravdě věřím, že obdobných rozhodnutí se denně dějí stovky né-li tisíce, kdy starší člověk odmítne moderní technologie na základě nějaké nepodložené domněnky či obavy. Popravdě se tomu nelze ani pořádně divit, z mass médií na takové lidi padají každou chvíli informace o napadení kdejakých serverů, šíření virů, atd. bohužel již není v možnostech těchto lidí si dané informace blíže ověřit či přezkoumat. Daný kanál tak berou, jako jediný možný zdroj pravdivých informací. Díky čemuž se vlastně jejich osobní bublina obav neustále nafukuje. Těžko v televizi budou dávat nebo v novinách psát zprávy o tom, jak servery x společností úspěšně odrážejí útoky řadu let, jak tisíce vývojářů pracuje na lepším zabezpečení, atd. Televize i noviny zkrátka potřebují senzaci.

Teď to bude znít ode mně možná lehce troufale, ale přidejme těmto lidem ještě část života za dob hlubokého komunismu, kdy donášení, špiclování, udávání, atd.. bylo na denním pořádku a máme tu další velký aspekt jejich obav. Mnoho lidí tak navíc má pocit, že je moderní technologie špiclují. Daleko od pravdy nejsou, bohužel však tyto lidé mají především negativní zkušenosti. Těžko opět vysvětlíte, že to dělají např. aby se 60 letému důchodci nezobrazovaly reklamy na adrenalinový zážitek bungee.

Chcete se dozvědět více o bezpečnosti? přečte si můj článek – “Google Apps a bezpečnost

A teď si vezměte kolik takových lidí je ve vedoucích pozicích, vyšším a středním managementu, zkrátka v místech rozhodujících o nasazení či nenasazení něčeho nového. Bohužel cloudové technologie to mají ještě o něco těžší, lidé si zvykli něco pevného uchopit, držet, vlastnit, mít v serverovně, mít krabici, cédéčko, zkrátka něco… najednou nedostanou nic uchopitelného, jen adresu na internetu, kde vše funguje.

Tímto článkem bych nerad někoho urazil, neboť i ve věkové kategorii 45 a více je mnoho expertů jdoucí s dobou, mající ten správný vliv na posun českých společností s moderní dobou IT.  Jen je škoda, že média a doba minulá nás svým způsobem stále brzdí v rozvoji. Již nějaký ten pátek očekávám, že v české republice nastane stejný boom cloudových technologií jako ve světě, zatím však jen české firmy pomalu kráčí vpřed. Jen doufám, že 40 let zpoždění mít nebudeme.

Tímto bych rád poděkoval všem zúčastněným, především společnosti Anywhere s.r.o. za pozvání a budu se těšit na další IT Break 16.9. od 9:00-10:00. Doufám, že se uvidím i s vámi, můžeme probrat třeba tento článek. 

Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz)