Téměř před měsícem, jsem zde na blogu informoval o mé návštěvě na přednášce v pražském Impact Hubu přednášky na téma – „Maximum z Google Apps pomocí chytrých applikací“ pořádané pod záštitou Google Business Group. Dnes si vám dovoluji přinést první díl mini seriálu o aplikacích, které byly v průběhu přednášky zmíněny. Na začátek si představíme sedm statečných Google Apps aplikací, které mají ke Google Apps nejblíže. V dalších dílech se podíváme na mobilní aplikace ale i na Marketplace či Chrome store. 

Pozn. číslo před každou aplikací udává čas ve videu, kdy je o dané aplikace právě řečněno. Samotné video je ke spuštění v novince “Maximum z GAPPs pomocí chytrých applikací” na tomto blogu.

1.díl – VYNIKAJÍCÍ GOOGLE APLIKACE PRO VAŠI PRÁCI I.
2.díl – VYNIKAJÍCÍ GOOGLE APLIKACE PRO VAŠI PRÁCI II.

Google Keep

keep google(10:16) Nástroj pro ukládání poznámek, běží jak v mobilu tak na počítači. Poznámky lze kategorizovat a barevně rozlišovat. Obsahuje funkci, kdy pokud uvidíte nějaký článek v novinách a chcete ho uložit, tak ho vyfotíte, tak má funkci načíst text z obrázku, tzn. OCR a udělá Vám text z obrázku. Můžete přikládat k jednotlivým poznámkám notifikaci dle času ale i dle lokality. Například, víte že máte zákazníka v Liberci, vytvoříte poznámku Liberec – navštívit zákazníka a až pojede skutečně skrze Liberec, dostanete upozornění, že jste chtěli navštívit zákazníka.

Google Skupiny “Groups”

groups(12:30) Google skupiny lze rozdělit nebo-li přizpůsobit do 4 zvláštních kategoriích, dle použití. Google skupiny pro firmy je nutné nejprve aktivovat, skrze administrátorský panel domény (Aplikace/Google Apps/tlačítko+ Přidat služby a u Již zakoupených službách, přidat Skupiny pro firmy).

  • Emailová konference, kdokoliv pošle email na info@vase_domena.cz, tak všichni členové této skupiny info, obdrží tento email.
  • Webové fórum, co email to samostatný řádek, lze rozkliknout a komentovat. Jednotlivé konverzace se zobrazují jako vlákna na webu Google Groups.
  • FAQ neboli často kladené otázky, zákazníci pokládali nějaké dotazy a vy nějakou funkcionalitou reagovali, na danou otázku lze ve více lidech odpovídat, kdy následovně čtenáři odpovědí mohou dané odpovědi hodnotit skrze + či – nebo dokonce označit danou odpověď jako nejlepší odpověď.
  • Doporučená pošta pro spolupráci, vhodné například pro řešení supportní systému, chcete mít jednu emailovou adresu, skrze kterou přistupuje více lidí a chcete sledovat stav, třeba stav zakázek, zda-li jsou vyřízené či nevyřízené. Pokud mi přijde nějaký email, můžu danému emailu přidělovat určité akce, například převzít “zodpovědný já”, přiřadit, zamítnout

 

Google Now

google-now(16:08) Osobní asistent, který si umí vytáhnout nezbytně nutná osobní data z kalendáře, emailů, apod… a následovně vás automaticky upozorňuje skrze notifikace o tom co se právě děje… např.  vyplníte-li v Google Kalendáři lokalitu schůzky, Google Now vás bude posléze včas informovat o tom, kdy je nezbytné vyrazit, tak aby jste se na schůzku dostali včas. Obdržíte bližší informace o spojení, včetně samotného trasování cesty k té či dané schůzce.  Plánujete-li například zahraniční cestu, uvidíte v uceleném pohledu informace o dané lokalitě, informace z vaší letenky či rezervace hotelů, apod.  Tato služba se bude zcela jistě nadále vyvíjet, neboť Google umožňuje třetím stranám “České dráhy, Student Agency či Hotely” do emailů přidávat tzv. chytré meta-tagy. Díky kterým, následovně aplikace jako Google Now, dokáží lépe zpracovávat a vizualizovat daný obsah zprávy “emailů”.

Google Shortener

google-url-shortner-logo(18:09) Máte-li dlouhý URL odkaz, který chcete někomu poslat a nechcete však, aby se odkaz  například rozpadl na více řádků, či jiným způsobem během transferu deformoval? Použijte Google Shortener, který vám z dlouhé URL adresy jako např. https://google-apps.cz/maximum-z-google-apps-pomoci-chytrych-applikaci/ vytvoří takto velice krátké a praktické URL http://goo.gl/S1hzHw . Pokud za tento odkaz, přidám znaménko +  v našem případě  http://goo.gl/S1hzHw+, dozvíte se statistiky, kolik lidí na tento odkaz kliklo. Používají firmy, pokud dávají odkazy na sociální sítě, tak aby odkaz mohli lépe trackovat.

Google Alerts

GoogleAlerts1-400x280(19:41) Automatické reportování o tom co se na internetu právě děje. Již nikdy, nepřijdete o nic o čem by jste měli vědět. Více v samostatném článku – “Google Alerts – vím, co se právě děje

 

Moje Mapy

moje mapy(20:57) Služba umožňující vizualizovat statická data na mapě “nemá API přístup”. Moje Mapy jsou součásti Google Disku, kde je možné je vytvářet. Použití např. mám ve spreadsheetu adresy jednotlivých bankomatů s podrobnějšími informacemi o stavech – funguje, nefunguje a rozdělení na mnou určené regiony, při napojení tabulky na Moje Mapy, jsem schopný filtrovat na mapě jednotlivé požadavky. Může se hodit i v případě, pokud chcete dát na svůj web mapu svých poboček a chcete se vyhnout složitému programování.  Pro osobní účely je možné do mapy zanášet například mnou navštívené hrady a zámky, mapu postupně doplňovat, ale třeba ji i později sdílet s přáteli.

moje mapy

Fusion Table

(24:05) Opět služba umožňující vizualizovat vaše data na mapě, tentokrát však s API přístupem. Prostřednictvím Dynamický tabulek Google lze nahrát data například z excelu (.xsls, .csv) nebo z externího zdroje, kdy se data dotahují prostřednictvím API. Google Fusion Table automaticky rozpoznají adresy , které následovně vizualizuje na mapě.  Samozřejmostí je určitá práce nad samotnými daty, jako například filtrace, různé pohledy a samozřejmě přehledné grafy.

fusiontables

V příštím díle se podíváme na další aplikace, tentokrát se zaměříme na mobilní aplikace a na aplikace z Google Apps Marketplace. V případě dotazů na jednotlivé aplikace neváhejte zanechat níže váš komentář, nebo pokud by jste rádi viděli samostatný článek přímo na konkrétní aplikaci, zanechte mi vzkaz s informací na jakou.