Je to téměř rok nazpět, kdy webový prohlížeč Google Chrome oslavil své páté výročí na trhu. Při této příležitosti obdrželi uživatelé dárek, který nově umožňuje spouštět webové aplikace přímo z prostředí pracovní plochy Windows eventuálně z Chrome OS ( v přípravách je i verze pro Mac & Linux).    A v čem se skrývá hlavní směr & výhoda této novinky? Především se jedná o snahu lépe integrovat Google služby do operačního systému uživatelů. Již není nadále potřeba, aby k nim uživatelé přistupovali skrze Chrome prohlížeč. Přestože aplikace i nadále vyžívají Chrome engine a jsou napsané za pomoci webových technologií, mají samostatné okno bez spousty známých tlačítek prohlížeče.

launcher_confirmation_win7_8

Balík služeb Google se tak stává přehlednější a to především z důvodu, že je zřejmé, které aplikace můžete využívat i bez internetového připojení. Pro uživatele Windows je k dispozici nástroj Chrome App Launcher, který slouží ke spouštění stažených aplikací. Do systému se vám nainstaluje automaticky s první vámi instalovanou desktopovou aplikací. Od verze Windows 7 se Chrome App Launcher zobrazuje též na systémové liště.

V současné době je k dispozici zhruba 30 aplikací. V nejbližší době lze očekávat nárůst aplikací tkz. na plochu. Už jen z důvodu, že běh aplikací bez připojení k Internetu určitě podpoří zájem uživatelů o nové aplikace. A vývojářská komunita na rostoucí zájem potenciálních zákazníků určitě neodmyslitelně zareaguje.

Pár bodů, které můžete očekávat s novými Chrome Apps:

  • Práce v režimu offline: Pokračujte v práci či hraní, i když nemáte připojení k internetu.
  • Další aplikace, méně Chrome: Bez zbytečné karty, tlačítek nebo textových polí, se můžete dostat do aplikace bez nutnosti zabývat se zbytkem webu.
  • Připojte se ke cloudu: Přistupujte a ukládejte dokumenty, fotografie a videa na váš pevný disk, jakož i na Google Disk a další internetové služby.
  • Nezůstávej pozadu: S upozorněním na ploše můžete získat připomenutí, aktualizace a dokonce i jednat přímo z oznamovacího centra.
  • Větší podpora přídavných zařízení: Pracujte s USB, Bluetooth a jinými připojenými zařízeními do počítače, včetně digitálních fotoaparátů.
  • Automatické aktualizace: Aplikace tiše a automaticky provádějí svoje aktualizace. Vždy tak získáte všechny nejnovější funkce a opravy zabezpečení (pokud od vás obdrží oprávnění).
  • Začněte, kde jste přestali: Chrome synchronizuje aplikace na všech stolních zařízeních, stačí se jen přihlásit a hned můžete pokračovat ve své práci.
  • Klidnější spánek: Chrome aplikace využívají Chrome bezpečnostní prvky, jako jsou sandboxy. Provádí se tak vždy automatická kontrola, zajišťující vám, že máte všechny nejnovější opravy zabezpečení. Není požadován žádný další přídavný software.
  • Spuštění aplikací přímo z počítače: Pro rychlejší a snadnější přístup k vašim oblíbeným aplikacím byl zaveden App Launcher Chrome pro Windows. Funguje na hlavním panelu a spouští aplikace do vlastních oken mimo Chrome, stejně tak jako fungují jiné desktopové aplikace.
Chrome Launcher
 
Autor článku: Jan Zítko (www.google-apps.cz